O zbore

Kto sme?

Sme zbor sv. Cyrila a Metoda – skautský zbor v Košiciach, ktorý ponúka kvalitnú skautskú, osobnú a duchovnú formáciu pre deti, mládež, ale aj dospelých. Patríme pod Federáciu skautov Európy. Zbor sa začal tvoriť už v roku 2009.

Ako sme vznikli?

História nášho zboru v kreatívnom videu od nášho prvého Zborového vedúceho Kamila Nemčíka:

Kto sú naši vedúci?

Eva Belušová (zborová vedúca)

Túžba niekam patriť ma ešte v detstve doviedla do skautingu.  Vtedy to bolo to najlepšie čo som mohla zažiť. Mám odtiaľ silné priateľstvá a dnes i veľkú rodinu. Skauting nie je založený len na pobyte v prírode, stojí skôr na duchovných princípoch. Spolu s ostatnými vedúcimi tu sprostredkúvame deťom silné zážitky, učíme ich skautským zručnostiam a tvoríme priateľstvá, ktoré popri tom vznikajú. Túto službu robím s vierou, že skauting dokáže vychovať z detí lepších ľudí, ľudí s vyššími hodnotami a teším sa, keď plody našej spoločnej práce vidím na dospelých ľuďoch, ktorí boli vedení skautskou metodológiou. 

Patrik Beluš (Baghíra pri vlčej svorke)

Keď som vo svojich 21 rokoch spoznal skauting hneď som vedel, že je to niečo, čo som už dlho hľadal. Je to spojenie aktivít v prírode, zábavných zručností a pocit vlastnej užitočnosti pri službe druhým. Navyše je to celé popretkávané hlbokým duchovným prvkom, ktorý dáva tomu všetkému zmysel. Vďaka skautingu som spoznal mnoho hodnotných ľudí, z ktorých mnohí patria medzi mojich najlepších priateľov. Som veľmi rád, že mám možnosť prostredníctvom tejto úžasnej metodológie sprostredkovávať celoživotné zážitky, ktoré formujú osobnosť aj naším mladším členom.

Pavol Trgo SJ (medveď Balú)

Mám rád šport, prírodu a turistiku. Po mojej vyše 900-km pešej púti do Compostely som v r. 2018 zakotvil v Košiciach, kde sa v našom jezuitskom kostole ako kňaz venujem predovšetkým rodinám a deťom. A práve v Košiciach som sa ako duchovný asistent vydal na novú dobrodružnú púť – s našimi skautmi. Ako duchovný asistent sa snažím s nimi držať krok pri skautských výpravách do prírody, ale aj na našej duchovnej ceste smerom k Pánu Bohu. Naše hravé lienočky a vĺčatá vždy pritom dokážu vyčariť veľa radosti a zábavy.

Adrián Seman (rover RS)

Ku skautingu som sa dostal až ako rover a o to viac som bol motivovaný a inšpirovaný, aby táto forma výchovy a vzdelávania, ktorá ma veľmi oslovila bola dostupná aj pre ostatných. S odstupom času to neberiem len ako formu výchovy, alebo trávenie voľného času s priateľmi. Pre mňa osobne sa skauting stal doslova RODINOU v ktorej nájdem oporu, povzbudenie a načerpanie nových síl do každodenných situácií. Spoločné chvíle strávené na táboroch a medzinárodné akcie sú nenahraditeľnými živými spomienkami, ktoré ostanú hlboko zapísané v srdci a tak vytvárajú jednu krásnu mozaiku života nielen skautského či osobného ale hlavne duchovného formovania, ktoré ponúka Federácia skautov Európy.

Patrícia Vattaiová (vedúca lienok)

Športové aktivity, pobyt v prírode a zábava s deťmi sú mi známe od malička. Ale až po vysokej škole sa tieto tri veci spojili dohromady, keď som vstúpila do skautskej rodiny. Do tejto rodiny som sa dostala cez kolegyňu v škole a dodnes neľutujem, že som vošla do tých dverí – do lienkovskej klubovne. Bola to láska na prvý pohľad. Výlety, akcie a smiechoty, ktoré spolu zažívame sú nenahraditeľné. S Božou pomocou z našich lienok budú nielenže zručné, šikovné a nebojácne ženy, ale aj dobrí ľudia, a to je najhlavnejšie 🙂

Patrik Baláž (Akela pri vlčej svorke)

Ďakujem Bohu za milosť, že mi dal spoznať skauting! Stalo sa to tak, že mi raz o ňom povedala spolužiačka, ktorá kedysi na skauting chodila. Dovtedy som si myslel, že také niečo existuje iba v amerických filmoch. Ale keď som si začal hľadať bližšie info, skauting ma chytil za srdce. Tak sa to začalo. Skauting mi dal mnoho dobrých priateľov a istotne posunul aj môj vzťah s Bohom. Postavil ma pred veci, pred ktoré by som sa sám nedokázal postaviť. Nikdy by som si napríklad nedokázal ani len predstaviť, že by som zvládol viesť svorku mladých chlapcov. Jednoducho, nebyť skautingu, na mnohé kroky v mojom živote by som nenabral odvahu.