Aktuality

 • Otvorenie skautského roka

  Milí rodičia, lienka, vodkyňa, strážkyňa, vĺča, skaut, rover a milý priaznivec FSE,

  my skautský zbor Federácie skautov Európy(FSE) – Zbor sv. Cyrila a Metoda Vás srdečne pozývame na otvorenie skautského roka, kde sa Vám radi predstavíme, navzájom spoznáme, postavíme stavby a spoločne otvoríme skautský rok.

  Akcia sa uskutoční v Nižnej Myšli a to 26.9. (v nedeľu) s programom:
  9:00 otvorenie
  10:00 svätá liturgia
  11:00 stavby, prehliadka
  13:00 vlastný obed
  14:00 aktivity jednotiek, rodičovské stretnutie
  16:00 ukončenie, ceremónie

  Prineste si hotovú vlastnú stravu, pitie, pršiplášte. Bude možnosť opiecť si aj vlastné klobásky. 🙂

  Na základe opatrení si nezabudnite rúško a dezinfekciu.
  V prípade náznakov ochorenia, alebo kontaktu s pozitívnou osobou sa akcie nezúčastňujte. Od 26.9 totiž otvárame stretká jednotiek, ktoré budú pravidelne každý týždeň.
  Viac o stretnutiach sa dozviete na akcii.
  Ak poznáte zodpovedných ľudí vo veku 18+ ochotných slúžiť odporučte im, aby kontaktovali vedúcu zboru.

  V mene celého zboru sa na Vás tešíme 🙂

  Zbor sv. Cyrila a Metoda v Košiciach

 • Napísali o nás

  Že mal náš online táborák veľký úspech svädčí aj fakt, že si to všimli aj média.

  Ako prvý o nás informovali na stránkach Greckokatolíckej eparchie Košice:

  http://www.grkatke.sk/aktualita/2021-02-14-125444-skautsky-zbor-sv-cyrila-a-metoda-oslavoval-desatrocnicu-svojho-vzniku

  Ďalej o nás informovala aj Tlačová kancelária konferencie biskupov Slovenska na svojej stránke TKKBS:

  http://www.grkatke.sk/aktualita/2021-02-14-125444-skautsky-zbor-sv-cyrila-a-metoda-oslavoval-desatrocnicu-svojho-vzniku

  A dočítať sa o nás mohli aj fanúšikovia printovej formy médii v Katolíckych novinách (21.2.2021 – číslo 7 ročník 136)

 • 10. výročie Zboru Košice I sv. Cyrila a Metoda – online táborák

  Dňa 11.2.2021 oslavoval náš Zbor 10 rokov od svojho založenia. Prvé aktivity nášho zboru sa začali už dva roky predtým a to rôznorodou pomocou na rôznych skautských aj kresťanských akciách. Vtedy sme fungovali ešte ako Zbor Litmanová Michala Archanjela.

  Keďže sme nemohli zorganizovať jubilejnú reálnu akciu v prírode, tak ako to býva zvykom, rozhodli sme sa zrealizovať akciu vo virtuálnom priestore, ktorá teraz dominuje svetom. Spojili sme rozprávku na dobrú noc, ktorú pozná viacero generácií s prvkami skautského táboráku v domácom prostredí. Danú akciu sprevádzal Dedko Večerníček – náš duchovný asistent Pavol Trgo.

  Formou online táboráku, privítal viacero významných osobností. Vladyka Cyril Vasil, SJ a vladyka Milan Lach, SJ z Ameriky pospomínali na zakladanie zborov FSE na Slovensku.

  V rámci programu sme si zatancovali pohybový ban Cocteil de Fruita v podaní Aďa Semana, ktorý sa pripojil z Ríma, videli sme zaujímavú scénku od Cyrila a Metoda alias Mišo Vadrna a Aďo Seman a pozreli sme si úžasné video o založení nášho zboru od Kamila Nemčíka – prvého zborového vedúceho.

  Počas prenosu mohli účastníci vyplniť online kvíz a po jeho odovzdaní získajú darček v podobe skautského odznaku, ktorý sa pripevní na opasok.

  Skautský táborákový oheň nahradili sviečky zažaté v každej rodine.

  Na záver sme všetci popriali zboru výročné priania a nechýbala ani tradičná skautská pieseň Súmrak tichý padá v podaní lienky Rút a jej mamky. Nasledovala modlitba a požehnanie vladykov.

  Týmto všetkým zúčastnením ďakujeme.

  Zbor Košice I sv. Cyrila a Metoda

 • Rovering

  Tri piliere – služba, cesta a bratstvo – to sú tri dôvody, prečo si rovering zaslúžil moju pozornosť.

  Služba – hľadáš ako by si zmysluplne trávil čas? To bol presne môj prípad, prečo som sa k skautingu pridal. Keď mi začala vysoká škola a zrazu som mal viac voľného času a začal som sa cítiť neužitočný. Chcel som pomôcť svojej komunite a svojmu okoliu.Hoci služba mladším dáva zabrať, práve tá zodpovednosť človeka formuje najviac a robí ho lepším. Doteraz si pamätám ako k nám domov prišlo 15 talianskych roverov, po dlhom putovnom tábore na Slovensku. Pozvali sme ich na obed, no oni trvali na tom, že navaria, hoci boli po niekoľkodňovej túre. Po obede boli už takí unavení, že traja si ľahli do hosťovskej spálne, dvaja do spálne a ostatní obsadili zvyšné stoličky a gauč. V tom sa ich vedúci (tiež na smrť unavený) postavil a začal umývať riad po nás všetkých, hovoriac, že sa musia odvďačiť za takú pohostinnosť. Vtedy som pochopil, že toto je služba a toho človeka obdivujem.

  Cesta – je niečo neuveriteľné, že rovering okrem tak potrebného duchovného a fyzického rozvoja dáva príležitosť aby sa každý HNEĎ mohol zdokonaliť vo veciach, ktoré sa mu zídu v jeho pracovnej kariére. V zamestnaní sa človek dostane k vedeniu tak komplexných aktivít až po niekoľkých mesiacoch či rokoch praxe. No v roveringu sa vieš hneď zapojiť do organizácie výletov, táborov ale napríklad aj plesov, kde sa naučíš viesť tím ľudí, máš reálnu zodpovednosť, zlepšíš svoju komunikáciu a staneš sa majstrom organizácie, plánovania a logistiky. Niet sa čo diviť prečo roveri majú konkurenčnú výhodu na trhu práce…

  Bratstvo – Nikdy by som si nepomyslel, že ľudia ktorých spoznám v skautingu alebo vďaka skautingu budú tvoriť hlavné jadro mojich priateľov aj 12 rokov po vstupe k roverom. Je to práve adrenalín a služba, ktoré vytvorili celoživotné putá medzi nami a zabezpečili mega veľa zážitkov. Viem, že tým ľuďom môžem veriť lebo ich nezlomilo ani párdňové mokro v stane, dlhé kilometre túry či spálená večera. Som rád, že aj teraz ako roveri-otcovia sa stretávame pravidelne a robíme minitábory pre naše malé deti. A verím, že aj z nich budú roveri a strážkyne, lebo im prajem také spoločenstvo….

  Kamil Nemčík (1. zborový vedúci Zboru Košice I sv. Cyrila a Metoda) 

 • Ako skauti online táborák mali

  Milí členovia a priatelia nášho zboru,
  srdečne Vás pozývame na našu akciu s viacerými zaujímavými hosťami.

  Rozprávku na dobrú noc pozná viacero generácií. Keďže nemôžeme organizovať reálne skautské akcie, rozhodli sme sa spojiť rozprávku Dedka Večerníčka s našim táborákom v domácom prostredí.

  Pripravte si sviečku a spojte sa s nami online.
  Odkaz nájdete v hornom menu, alebo po kliknutí tu.

  S pozdravom Zbor Košice

  Priebeh akcie si môžete pozrieť tu